نکات ایمنی برای نصب کولرهای آبی

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان نکات ایمنی مورد نیاز برای نصب کولرهای آبی توسط شهروندان را تشریح کرد.

فرهاد کاوه آهنگران در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا با بیان اینکه با توجه به نزدیک شدن به ایام تابستان خانواده‌ها نسبت به سرویس کولر اقدام می‌کنند، اظهار کرد: برخی از این خانواده‌ها خودشان نسبت به سرویس کردن کولر اقدام می‌کنند که این اقدام خطر برق گرفتگی، نشت آب از روی پشت بام و … را به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه نصب و راه‌اندازی کولر باید توسط افراد متخصص انجام شود، افزود: باید مسیر انشعاب برق و سیستم سیم کشی کولر کنترل شود، نصب فیوز نیز ضروری است تا در زمان بروز حادثه احتمالی نسبت به قطع برق اقدام کند، ضمن اینکه باید همه این تجهیزات باید استاندارد باشد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی اصفهان با بیان اینکه برای کاهش مصرف انرژی باید از وسایل کم مصرف استفاده شود، ادامه داد: هر چه قدر بار کمتری برای مصرف بر کنترل وارد شود، احتمال خطر کمتر است.

وی با بیان اینکه باید از ریختن آب با استفاده از پارچ آب و یا شیلنگ بر روی کولر خودداری شود، اضافه کرد: این اقدام صد در صد احتمال برق گرفتگی را به دنبال دارد، چرا که این آب بر روی موتور و یا جعبه تقسیم برق پاشیده می‌شود.

کاوه آهنگران با بیان اینکه در هنگام تعویض پوشال‌های کولر باید نسبت به جانمایی درست آنها توجه شود، ادامه داد: در صورت خارج شدن پوشال از پنجره کولر احتمال نشت آب به سمت بیرون و یا داخل کولر را دارد که این امر احتمال برق گرفتگی را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه نصب سیم ارت کولر برای حفظ جان شهروندان امری ضروری است، اضافه کرد: همچنین استفاده از کلید آر سی سی بی در مدار الکتریکی کل منزل امری الزامی است تا در صورت هر گونه حادثه احتمالی برق خود به خود قطع ‌شود.